Blog

ILO 55 No’lu Gemi Adamlarının Hastalanması, Yaralanması ya da Ölümü Halinde Armatörün Sorumluluğuna İlişkin Sözleşmesi

ILO 55 No’lu Gemi Adamlarının Hastalanması, Yaralanması ya da Ölümü Halinde Armatörün Sorumluluğuna İlişkin Sözleşmesi

ILO Kabul Tarihi: 6 Ekim 1936

Kanun Tarih ve Sayısı: 15.7.2003 / 4942 >> İSG Hocası

DOSYA’YI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

ILO 55 No’lu Gemi Adamlarının Hastalanması, Yaralanması ya da Ölümü Halinde Armatörün Sorumluluğuna İlişkin Sözleşmesi İçeriği Hakkında Bilgiler

Cenevre’de toplanan Uluslararası Çalışma Bürosunun Yönetim kurulunca karar verilen sözleşme 6 Ekim 1936 tarihinde kabul edilmiştir. Ülkemiz ise bu sözleşmeyi 7 Temmuz 2003 yılında kabul etmiştir.

Toplantıda kabul edilen konular başlıca şu şekildedir; Gemilerde çalışma yapacak kişilerin çalışma sıralarında hastalanması, yaralanması ve ölümleri durumunda gemide sorumlu bulunan gemi armatörünün yapması gereken hususlar. Sözleşmenin kapsadığı gemiler, gemide çalışma yapan gemi adamları, kılavuz kaptanlar, gemi armatörleri görev yetki ve sorumlulukları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Gemi çalışanlarının işe giriş, işe başlama ve iş bitiş sürelerinin belirlenmesi çalışma süreleri boyunca geçirdikleri kazalar, yaralanmalar ve ölümleri durumunda kayıt altına almaları belirlenmiştir. Bu durumlardan herhangi birinin olması sonucunda saklanması halinde oluşacak sorunlar karşısındaki yaptırımlar hakkında bilgiler verilmiştir. Gemi çalışanlarının çalışma sırasında geçirdikleri kazalar ve yaralanmaları durumunda yapılacaklar konusunda bilgiler ele alınmıştır. Gemi çalışanları dışında yolculuk yapan kişileri kapsamaktadır, gemi çalışanlarını kapsayan sözleşme hususları gemide yolculuk yapan yolcuları da kapsamaktadır. Gemi çalışanlarının ölümleri durumunda izlenilecek yollar ve yapılması gereken hususlar ele alınılmıştır.

Sözleşmede ele alınmış hususlar ulusal yasalar kapsamında oluşturulmuştur. Bu sözleşme bütün gemi çalışanlarını kapsamaktadır, milliyet, din, ırk ve ikamet ettiği yer ne olursa olsun herkese eşit davranmayı ilke edinilerek oluşturulmuştur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir